Niestosowne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej - Opracodawcach.pl

Niestosowne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej


Jesteś w środku rozmowy kwalifikacyjnej i wszystko przebiega gładko. Twoje odpowiedzi są płynne i konkretne oraz zaczynasz czuć się pewny swoich umiejętności i możliwości spełnienia wymagań stanowiska. Wtedy, twój potencjalny pracodawca niespodziewanie przygniata Cię, jak tona cegieł jednym, prostym pytaniem. Z pozoru nieszkodliwe pytanie, zadane jest z szerokim uśmiechem i wnikliwym spojrzeniem. Jak więc możesz poradzić sobie z niewłaściwymi pytaniami podczas rozmowy?
Niewinne czy niestosowne?

Chcesz na nie odpowiedzieć i czujesz się tak swobodnie, że mógłbyś wygadać historię swojego życia. Słysząc pytanie: „Czy jesteś żonaty i rozważasz założenie rodziny?” – Zastanawiasz się, czy to naprawdę powinno kogoś interesować? Co to ma wspólnego z moimi silnymi stronami i możliwościami? Jak powinienem odpowiedzieć? A może on czy ona zachowują się po prostu po przyjacielsku?

To pytanie może wydawać się niewinnym i w większości przypadków jest naprawdę zadane niewinnie. Osoba prowadząca rozmowę może zadać osobiste pytania, na przykład: „Czy masz chłopaka”, „Czy planujecie się pobrać? ” lub „Czy ty i twoja dziewczyna mieszkacie razem”. Pytania tego typu, formalnie niezabronione, są z pewnością niestosowne i mogą wprawić Cię w zakłopotanie lub nawet złość.

Podczas gdy musisz szybko zdecydować czy odpowiedzieć, czy taktownie odmówić odpowiedzi, twoje podstawowe założenie powinno brzmieć: „jesteś tu, aby zdobyć pracę.” A więc zastosuj taktowne podejście. W większości autentycznych przypadków, osoba prowadząca rozmowę zauważa fakt, iż „wyszła poza granice” i po cichu się wycofuje. Przykładowo możesz odpowiedzieć: „Staram się nie poruszać zagadnień osobistych podczas rozmów kwalifikacyjnych”.

Możesz myśleć, że siedzisz na przeciwko wścibskiego lub niedoświadczonego współrozmówcy, ale jeśli sprawisz, że poczuje się zawstydzony z powodu swoich słów i zachowań, możesz odnaleźć kompromis w tej sytuacji. Pozostawienie firmie wątpliwości odnośnie kierunku, do którego zmierza rozmowa i kolejno zdecydowanie, czy jest to miejsce gdzie chciałbyś pracować, może okazać się najlepszym wyjściem.
Pytania niedozwolone

Po pierwsze, bardzo istotnym jest, aby zrozumieć różnice pomiędzy pytaniami niedozwolonymi a pytaniami podlegającymi karze. Nawet wtedy, gdy pytanie lub komentarz jest wypowiedziane w niedozwolonej formie, nie koniecznie musi to oznaczać, że zostało popełnione przestępstwo.

Więc czym jest pytanie niedozwolone? Uchwała o dyskryminacji płciowej i rasowej zabrania pracodawcom dyskryminowania osoby ze względu na płeć, narodowość czy inwalidztwo. Dzięki wiedzy na temat tego, które zapytania są zgodne i niezgodne z prawem i nauce technik przeciwdziałania zadawaniu nieodpowiednich pytań, będziesz w stanie odpowiadać efektywnie, w zmierzeniu z trudną sytuacją.
Uporanie się z pytaniami niedozwolonymi

Jak zatem sobie poradzisz w sytuacji, w której ktoś zada Ci nieczułe lub dyskryminujące pytanie, odnoszące się do płci, rasy lub niepełnosprawności? Twoja odpowiedź będzie zdeterminowana przez wiele zmiennych, włącznie z tym, czy od razu rozpoznasz, że pytanie jest niedozwolone.

Tu znajduje się kilka przykładów, pokazujących jak odpowiadać będąc na polu akcji niedozwolonych pytań, takich jak : „Czy planujesz wziąć ślub i mieć dzieci?” lub „ Gdzie się urodziłeś?”

* Grzecznie powiedz, że nie życzysz sobie odpowiadać na niestosowne czy niedozwolone pytania · Odpowiedz na pytanie mówiąc: „Przepraszam, chyba zgubiłem wątek, nie widzę związku tego pytania z moją karierą zawodową.”
* Odpowiedz na pytanie bez żadnych odniesień do jego stosowności
* Zignoruj niewłaściwe pytanie i skieruj uwagę na zagadnienie, które leży poza pytaniem. Przykładowo możesz powiedzieć: „Myślę, że to, o co pytasz...” i tu wybierz odpowiedź, którą chcesz, aby współrozmówca usłyszał
* Ważne jest, aby zrozumieć, że, pomimo, iż będziesz usprawiedliwiony w przypadku odmowy odpowiedzi na nieodpowiednie pytanie, działanie takie może pozbawić Cię możliwości zdobycia pracy. Tak, więc pozostaje Ci jedno pytanie: „Czy ja chcę pracować w środowisku, które może poddawać mnie takim praktykom lub naruszać moją godność?”

Panuj nad sobą

Powinno się zauważyć, iż samo zadanie nielegalnego pytania nie świadczy o popełnieniu przestępstwa. Pomimo, iż pytania, które są niezgodne z prawem, często wyrastają ze szczerych zamiarów, bądź świadomy innych motywacji. Ktoś może sprawdzać na przykład twoje zachowanie pod wpływem stresu lub ustosunkowanie się do osobistych lub firmowych uprzedzeń.

Znajomość swoich praw i wiedza o tym, jak radzić sobie z niewłaściwymi pytaniami podczas rozmowy, są bardzo ważne. Udanie się do sądu jest ostatecznością, ale wiadomo, iż się czasem zdarza.

Pamiętaj, bądź taktowny, a będziesz miał kontrolę. Odpowiedz pokrótce i przejdź do nowego obszaru tematycznego lub zignoruj pytanie całkowicie i skieruj dyskusję na inny temat.

Materiał przygotowany przez:

tłum.
(HAYS)
2008-09-19