Samochód w małej firmie - Opracodawcach.pl

Samochód w małej firmie


Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga w dzisiejszych czasach wykorzystywania samochodu do wykonywania codziennych czynności. Różne są zasady używania auta w firmach, natomiast korzyści podatkowe są uzależnione głównie od rodzaju samochodu, sposobu nabycia oraz przyjęcia do użytkowania. W ramach prowadzonej działalności podatnik może korzystać z własnego samochodu, zaliczając wydatki z tym związane do kosztów uzyskania przychodów.

Samochód na firmę jednoosobową, używany w ramach działalności gospodarczej dłużej niż rok, należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych. Jeśli nie zostanie on wprowadzony do takiej ewidencji, a także ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, wtedy wydatki związane z samochodem podatnik zaliczy do kosztów uzyskania przychodów tylko w pewnej części. Nie może ona przekroczyć kwoty, która wynika z pomnożenia faktycznej liczby kilometrów przebiegu samochodu oraz stawki za 1 kilometr przebiegu, określonej w osobnych przepisach.
Dla ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Ilość kilometrów wynika z tzw. kilometrówki, a stawka za 1 km przebiegu samochodu osobowego ustalona została w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. Brak kilometrówki powoduje, że podatnik nie zaliczy wydatków na własne auto wykorzystywane do działalności gospodarczej do kosztów podatkowych.

Należy jednak pamiętać, że ewidencja przebiegu pojazdu ustala limit wydatków, które stanowią koszty uzyskania przychodów. Do kosztów podatkowych można więc zaliczyć tylko te wydatki, które zostały faktycznie poniesione w celu uzyskania przychodów. Podatnik powinien je odpowiednio udokumentować. Jeżeli podatnik nie będzie posiadał właściwych dokumentów potwierdzających poniesienie danego wydatku, sama ewidencja przebiegu pojazdu nie wystarczy do zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych.
Podatnik musi poza tym sporządzać miesięczne zestawienia wydatków poniesionych tytułem używania samochodu. Takie zestawienie jest podstawą zaksięgowania danego wydatku w książce podatkowej po zakończeniu każdego miesiąca.

Inne wydatki wynikające z używania auta, np. koszty paliwa, części zamiennych, wydatki na przeglądy, naprawy, ubezpieczenia OC i AC, rozliczane są narastająco od początku roku do końca danego miesiąca, za który dokonuje się rozliczenia. Jeśli więc posiadamy samochód w firmie jednoosobowej i chcemy uniknąć niepotrzebnych problemów, warto dokładnie zapoznać się z zasadami rozliczania kosztów au

tłum.

2014-10-31