Jak rozliczyć PIT-11?
Często zdarza się, że w ciągu roku pracownik zatrudniony był przez kilku pracodawców.Od każdego z nich powinien otrzymać PIT 11. Wypełniając PIT za 2015 r. podatnik musi podać wszystkie dochody uzyskane od pracodawcy/pracodawców w jednym zeznaniu rocznym. Oznacza to, że jeżeli w 2016 r. byliśmy zatrudnieni przez kilku pracodawców i otrzymaliśmy od każdego z nich formularz PIT-11, to do urzędu skarbowego przesyłamy jeden druk PIT-37 lub PIT 36. Wykazujemy w nim jednak sumę przychodów, jakie osiągnęliśmy w poprzednim roku u kilku płatników. Najłatwiejszą formą rozliczenia z fiskusem jest skorzystanie z bezpłatnego programu, który można znaleźć na wielu portalach podatkowych. Program daje nam bezpieczeństwo zminimalizowania ryzyka zrobienia błędów w obliczeniach, zwłaszcza przy sumowaniu rocznym przychodów ze wszystkich PIT 11 otrzymanych od pracodawców. Korzystając z darmowych aplikacji możemy wypełnić PIT online lub zainstalować program na swoim komputerze.
Każdy płatnik jest zobowiązany zapisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przekazania informacji o dochodach osiągniętych przez pracownika w terminie do końca lutego 2016 r. Jeden egzemplarz formularza PIT-11 przekazuje do urzędu skarbowego, drugi zatrudnionemu pracownikowi. Jeśli w ciągu roku zdecydujemy się na zmianę pracy, możemy poprosić dotychczasowego pracodawcę o wcześniejsze wydanie druku PIT 11. Pracodawca powinien wtedy wydać nam PIT-11 do 14 dni od dnia otrzymania prośby. Oczywiście nie otrzymamy PIT 11, jeśli do 10 stycznia złożyliśmy u pracodawcy wniosek PIT-12. W takiej sytuacji roczny PIT składa w naszym imieniu płatnik, czyli pracodawca.Jeśli w ciągu roku zdecydujemy się na zmianę pracy, możemy poprosić dotychczasowego pracodawcę o wcześniejsze wydanie druku PIT 11. Pracodawca powinien wtedy wydać nam PIT-11 do 14 dni od dnia otrzymania prośby. Jednak nawet jeśli PIT-11 nie trafił do nas w ustawowym terminie, nie możemy czuć się zwolnieni zwalnia z obowiązku rozliczenia się z fiskusem.
Jak rozliczyć PIT 11, jeśli pracodawca nam go nie przekazał? Nie będzie to łatwe, więc warto skontaktować się z pracodawcą i poprosić o ponowne przesłanie druku. Jeżeli nie uda się w ten sposób nic uzyskać można zwrócić się do urzędu skarbowego lub urzędu kontroli skarbowej o interwencję. Za niewydajnie PIT-11 w ustawowym terminie pracodawcy grozi grzywna do 180 tzw. stawek dziennych. Warto też, przy składaniu rocznego PITa, poinformować urząd skarbowy o zaistniałej sytuacji i że wypełnienia zeznania na podstawie własnych danych. Można też dołączyć kopię pisma wzywającego płatnika do przekazania PIT-11.
Artykuł powstał we współpracy z portalem pitax.pl oferującym nie tylko możliwość bezpłatnego rozliczenia podatku PIT, ale także dostęp do ogromnej bazy wiedzy podatkowej i pomocy ze strony zespołu doświadczonych ekspertów i doradców podatkowych. Program Pitax.pl to łatwe podatki, które rozliczysz bezpośrednio przez Internet, bądź przy pomocy aplikacji instalowanej na domowym komputerze
Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych jest organizacją pożytku publicznego niosącą pomoc innym organizacjom. W ramach projektu wsparcia organizacji w zbiórce 1% podatku IWOP udostępnił organizacjom system PITax.pl Łatwe podatki do swobodnego użytku jako narzędzia wspomagającego zbiórkę funduszy na rzecz trzeciego sektora.
Brak komentarzy