Dobrze wiedzieć

| 2016-10-20

Wysyłasz euro do Polski? Sprawdź, jak korzystniej je wymienić

Pracując za granicą, nie musisz korzystać wyłącznie z polskiego konta bankowego – możesz otworzyć rachunek również w danym kraju. Formalności związane z założeniem takiego konta nie są zbyt zawiłe, choć zazwyczaj wymagane jest potwierdzenie zameldowania czy zamieszkania w miejscu, w którym chcemy założyć konto bankowe. Taka opcja jest zatem najbardziej optymalna dla osób planujących dłuższy pobyt na emigracji. Jeżeli wyjeżdżasz do pracy sezonowej, np. na 2-3 miesiące czy nawet pół roku, rozsądnym rozwiązaniem będzie założenie konta walutowego, na którym możesz przechowywać środki w wybranej walucie. Problem pojawia się, gdy chcemy przelać wynagrodzenie zarobione w euro na swoje polskie konto. Gdzie można znaleźć najlepsze ceny walut, aby nie stracić na wymianie?

Kursy walut w bankach


Przesyłając euro na konto bankowe prowadzone w polskiej walucie, musimy zdać się na aktualny kurs obowiązujący w danym banku. Niestety, bankowe kursy nie są zazwyczaj zbyt korzystne dla użytkowników, ponieważ bank musi na czymś zarabiać – w tym przypadku zarabia na różnicy pomiędzy kursem sprzedaży a kursem kupna waluty. W praktyce oznacza to, że sprzedając np. 1000,00 EUR otrzymasz 4000,70 PLN, natomiast jeżeli zechcesz w tym samym banku kupić 1000,00 EUR, musisz zapłacić 4426,60 PLN.


Wymiana przez internet


Alternatywą dla bankowej wymiany walut są działające od kilku lat internetowe kantory i społecznościowe platformy walutowe. Jeśli chodzi o społecznościowe portale, to wymiana odbywa się tam podobnie jak sprzedaż na portalach aukcyjnych: użytkownicy sami ustalają cenę, za jaką chcą kupić lub sprzedać daną walutę. W kantorach internetowych spread jest o kilka procent (czyli przeważnie kilkadziesiąt groszy) niższy niż w banku, a co za tym idzie – kursy są bardziej opłacalne dla klientów. Wymiana w kantorze online jest również bezpieczna, ponieważ eliminuje ryzyko związane z transakcją gotówkową w tradycyjnym kantorze. Transakcje w internetowych serwisach wymiany walut są także monitorowane i szyfrowane, zaś ich działalność jest nadzorowana m.in. przez GIIF, aby zapobiegać wprowadzaniu do obiegu środków pochodzących z nielegalnych źródeł.


Jak działa internetowy kantor?


Do wymiany w e-kantorze potrzebne są 2 konta osobiste: w złotówkach i wybranej walucie obcej. Jeżeli chcesz wymienić euro na złotówki, wysyłasz najpierw środki do wymiany (np. 1000,00 EUR) na konto wskazane przez e-kantor. Następnie zatwierdzasz wymianę po aktualnym kursie, zaś kantor internetowy przesyła odpowiednią kwotę w PLN na twoje konto złotówkowe. Cała transakcja – nie licząc czasu na zaksięgowanie przelewów – to kwestia kilkunastu minut.


Ile można zyskać


Aby sprawdzić, ile możesz zyskać, wymieniając walutę przez internet, najlepiej śledzić na bieżąco kursy walut i porównywać kurs e-kantoru z kursem wybranego banku – takie zestawienie znajdziesz m.in. na https://internetowykantor.pl/kurs-euro/. Oprócz tego w kantorach online można często znaleźć specjalne kalkulatory, które pozwalają obliczyć zysk z wymiany na przykładzie konkretnej kwoty, według kursu obowiązującego w danym dniu. 


 Drukuj   Zapisz do pdf   Wyślij znajomemu

Komentarze:

Brak komentarzy