Dobrze wiedzieć
A
A
A
|
2008-03-09
Świadczenia pozapłacowe, potocznie benefity są coraz bardziej popularną formą przyciągania pracownika do firmy, a w szczególności zatrzymania go w aktualnej pracy. Najczęściej występujące świadczenia pozapłacowe to używanie samochodu służbowego, posiadanie telefonu komórkowego, bezpłatne rozmowy telefoniczne z telefonów firmy w sprawach pozasłużbowych, darmowe zajęcia sportowe, szeroki wachlarz ubezpieczeń, jak i finansowanie studiów i kursów.
Świadczenia pozapłacowe pozwalają obniżyć koszty związane z wynagrodzeniami pracowników, system podatkowy sprzyja bowiem tej postaci wynagrodzeń. Obciążenie podatkowe może być mniejsze w przypadku stosowania świadczeń pozapłacowych niż w przypadku podwyższenia płac. Pracodawcy w związku z tym, zamiast motywować pracowników podwyżką płac lub premią, od których trzeba płacić podatek i składki na ubezpieczenia społeczne oferują świadczenia pozapłacowe, zwolnione ze składek.
Korzyścią dla pracownika jest stosowanie kafeterii, która daje możliwość wyboru pakietu świadczeń dostosowanych do własnych potrzeb.
Warto więc ubiegać się o pracę w firmie która posiada rozbudowany wachlarz świadczeń na rzecz pracownika, gdyż z przeprowadzanych badań wynika iż już ponad 95% firm, stosuje przynajmniej jedną formę świadczenia pozapłacowego.
Zwrócić uwagę należy natomiast na to czy dane świadczenie jest tak naprawdę czynnikiem powodującym zadowolenie i korzyść pracownika, czy też jest zasłonom, pod którą ukrywa się kolejne narzędzie pracy.
Drukuj
Zapisz do pdf
Wyślij znajomemu
Ja pracuje w firmie handlowej jako zastępca dyrektora jednego z pionów, i nie narzekam na brak komórek, laptopów czy samochodu. Ale to i tak jest mętne koło bo tak czy inaczej mając te przybory wciągam się w ciągły rytm pracy nawet jak jestem poza nią.
Samochody, komóreki, laptopy itp. bez przesady nie ma co się zachwycać , ponieważ oprócz samochodu te pozostałe rzeczy to jedynie kara jaka może nas spotkać. Ja dziękuję serdecznie, mam prywatne i pracuję tylko w godzinach pracy.
Pozdrawiam i życzę rozsądku.